Býti veganem by nemělo skončit u pouhého vyloučení živočišných potravin a aditiv ze svého jídelníčku. Je mnoho dalších způsobů, jak žít etičtěji. V žádném případě však toto není seznam, který by měl odlišovat kdo je a kdo není vegan, nebo dokonce kdo je “víc vegan”. Chtěla bych jen, aby si lidé uvědomili, že stravou to možná často začíná, ale nekončí.

 

Nechodit do cirkusu se zvířaty
O cirkusech se v posledních letech hodně mluví a objevuje se čím dál tím více odpůrců této kruté tradice. V některých zemích (Finsko, Dánsko či Kanada) již cirkusy se zvířaty zakázali. Pro více informací o cirkusech mrkněte na stránku cirkusybezzvirat.cz.

Nepodporovat ZOO
Většina lidí nechápe, co by na ZOO mohlo být špatného – vždyť přece zachraňují ohrožené druhy! V ZOO je však drženo velké množství zvířat, která ohrožená nejsou a slouží tak jen k našemu pobavení. Lepší znalosti než ze ZOO o zvířatech získáte skrze dokumentární filmy a knihy, které je ukazují v jejich přirozeném prostředí.

Kupovat netestovanou kosmetiku a domácí prostředky 
Testování na zvířatech je kruté a s dnešními alternativními metodami i zbytečné. Upřednostňujte proto kosmetiku a domácí prostředky netestované na zvířatech – seznam značek najdete na netestovanonazviratech.cz.

Odmítat výrobky z kůže, vlny a hedvábí
Kožešinový průmysl ročně usmrtí desítky miliónů zvířat. Nejen smrt (prováděná například výfukovými zplodinami, elektrickým proudem či zlomením vazu), ale i život těchto zvířat je žalostný – jsou držena v nedostatečně velkých a strohých klecích, což jim způsobuje značný stres. Ani chov ovcí či výroba hedvábí není zbavena utrpení. Vybírejte proto oblečení z jiných materiálů než je kůže, vlna a hedvábí.

Nakupovat oblečení ze second handu, fair trade oblečení a veganskou obuv
Zkuste někdy zamířit do second handů místo do obchodního centra. V některých se dají najít skvělé kousky a navíc nákup v sekáči potěší i vaší peněženku.
Nejznámější značkou fair trade oblečení je EarthPositive™, ale fair trade výrobky do svých obchodů zavedla například i značka Marks&Spencer. O veganské obuvi jsem již psala v článku Veganská obuv.

Adoptovat si zvíře z útulku
Nepodporujte zverimexy nebo množitelské stanice – v útulcích je spousta zvířátek hledající nový domov. Mrknětě třeba na Pes v nouziDogpoint nebo Toulavé tlapky.

Stát se aktivistou
Podepisujte petice, podporujte kampaně proti krutému zacházení se zvířaty, choďte na demonstrace a protesty. O různých akcích se dozvíte například skrze veganské skupiny na fb (například Vegan CZ & SK).

Snažit se šířit myšlenku veganství do svého okolí
Neskrývejte fakt, že jste vegani – chápu, že někoho už štve neustále vysvětlovat, že nejí jen semínka a o bílkoviny nouzi fakt nemá, ale nikdy nevíte koho můžete ovlivnit.

Tagy : veganství

3 komentáře

  1. Dobrý den Dewii, chtěl bych se zeptat, jak se prosím vás jmenuje ten cronometer, který používáte a jak k němu můžu dostat přístup?
    Děkuji, Matěj.

Zanechte mi zprávu