Tento článek jsem měla v hlavě už dlouho a inspirací jste mi byli vy, jelikož jste za mnou s dotazy ohledně českých organizací sem tam chodili. Jak už jsem psala v článku “Nezůstávejte u stravy!”, jednou z možností, jak lze pomáhat je skrze organizace – podepisování jejich petic, chození na akce, co pořádají nebo finanční podpora jejich činnosti. Jako úspěšný organizační akt v České republice si můžeme připomenout petici proti kožešinovým farmám od Obrazu, jejímž výsledkem je zákaz těchto farem od konce ledna 2019. Podpora těchto organizací má tedy určitě smysl 🙂

OTEVŘI OČI (web)
První organizace, o které jsem se vůbec dozvěděla a u které jsem se jakožto veganský nováček snažila o aktivismus skrze šíření jejich materiálů. Věnuje se propagaci a podpoře veganství. Tato nezisková organizace funguje v Praze a pořádá hned několik pravidelných akcí, jako jsou například ochutnávky veganského jídla pro veřejnost, veřejné promítání filmů nebo akce “Vánoce bez násilí”. Pod její záštitou též posledních deset let probíhala Veggie Parade.

SVOBODA ZVÍŘAT (web)
Svoboda zvířat je celostátní nezisková organizace pro ochranu práv zvířat, která vede několik kampaní – například proti cirkusům, proti pokusům na zvířatech nebo proti kožešinám. Mimo jiné se v minulosti zasadila o zákaz testování kosmetiky a jejích složek v ČR, odučila stovky ekovýchovných programů na českých školách a pomohla některým českým fakultám s prosazením alternativních metod k pokusům na zvířatech.

OBRAZ (web)
O Obrazu už jsme tady jednou mluvili – minulý rok tato organizace zaznamenala velký úspěch ve své kampani proti kožešinovým farmám. Nedávno vyšla ven se svou novou kampaní “Jak to snáší?”, v rámci které chce po firmách, aby přestaly prodávat vejce z klecových chovů a její druhou novou kampaní je “Méně masa”, která je naopak mířená na lidi a chce motivovat ke snížení spotřeby masa. Ve své další kampani se poté staví proti množírnám.

269 CZECH REPUBLIC (web)
269 je česká pobočka mezinárodního hnutí, jenž jak samo říká stojí na třech pilířích – veganství, antispeciesismus a abolicionismus. 269 je známo především svými radikálními akcemi, jako je například veřejné cejchování, veřejné porážky nebo akce “Oběti vaječného průmyslu”, která měla za cíl upozornit na kruté zabíjení kohoutků. Cílem tohoto hnutí je úplné osvobození všech zvířat zpod lidského područí.

KOLEKTIV PRO ZVÍŘATA (web)
KPZ je brněnská aktivistická skupina, která je proti lidskému zneužívání zvířat a svými aktivitami chce změnit smýšlení lidí o zvířatech jakožto o věcech, které slouží k naší potřebě. Největší akcí, kterou KPZ pořádá je VeganFest, jenž se koná každoročně v Brně. Mimo to skupina pořádá i jiné pravidelné akce jako je například pouliční promítání, veganské ochutnávky, petiční stánky, demonstrace a různé  happeningy.

ČESKÁ VEGANSKÁ SPOLEČNOST (web)
ČVS je organizace, která se snaží zlepšovat a usnadňovat v České republice život veganům i neveganům se zájmem o rostlinnou stravu. Jejich cílem jsou potom systémové změny u různých institucí jako jsou například nemocnice, školy či armáda, dále chce vzdělávat lékaře a pediatry o rostlinné stravě a v neposlední řadě se chce podílet na přípravě vyučování na hotelových školách a v kuchařských kurzech. Jednou z jejich kampaní je například “Veganská krev”, která propaguje dárcovství krve u veganů.

SPOLEČNOST PRO ZVÍŘATA (web)
Cílem této nezisková organizace je ochrana zvířat a zlepšení vztahu lidí ke zvířatům. Chce přispět k zajištění takových podmínek, aby každé zvíře mohlo prožít plnohodnotný život. Mezi její kampaně patří například “Konec doby klecové”, jejímž cílem je odstranění veškerých klecí, v kterých jsou vězněna zvířata nebo kampaň Stop  transportům,  která se staví proti dlouhotrvajícím přepravám zvířat.

AZYLY PRO HOSPODÁŘSKÁ ZVÍŘATA
Mimo zmíněné organizace fungují v České republice projekty, které se snaží zvířatům pomáhat zase trochu jinak – jsou to azyly pro hospodářská zvířata. Z jednoho takového azylu je i úvodní fotka článku a to konkrétně z Farmy naděje, kterou jsem na jaře navštívila (zde je kdyžtak odkaz na moje video, ve kterém se můžete podívat, jak to na farmě vypadá). Mimo této farmy u nás najdete ještě Statek radosti, Život bez krutosti na statku a Farmu Jarikhanda. V těchto azylech se hodí jak finanční pomoc, tak často i ta fyzická – například na Farmě naděje je stále dost práce. Jako odměnu se pak můžete pomazlit se zvířaty 🙂

Mimo tyto organizace a azyly samozřejmě můžete podporovat různé útulky pro zvířata, jejichž výčet zde neuvádím, jelikož bychom tu byli pěkně dlouho 🙂

1 komentář

Zanechte mi zprávu