Veganství není jen o vyřazení živočišných produktů z jídelníčku – respektive by být nemělo. Jde o snahu co nejvíce minimalizovat způsobování utrpení ostatním tvorům i samotné Zemi a takové úsilí nelze omezit jen na změnu stravovacích návyků, když existuje mnoho dalších způsobů, jak pomoci. Zde si možná někteří řeknou, že to stejně nemá cenu, jelikož co zmůže pomoc jednoho člověka. Kdyby však v lidské historii takhle uvažovali všichni, je dost možné, že by ženy ještě dnes nemohly volit a otroctví by bylo stále legální. Změna vždy začíná u jednotlivce. Stačí se ohlédnout pár let nazpět a porovnat tehdejší situaci okolo veganství a dnešní stav. Díky komu nastala změna? Právě díky jednotlivcům, kteří se rozhodli něco dělat a ne se pouze vymlouvat, že sami stejně nic nezmění. Díky takovým lidem mají dnes vegani větší možnosti výběru v potravinách, kosmetice, oblečení i obuvi, kterou se budeme zaobírat právě dnes.

Na českém trhu lze sehnat několik tuzemských i zahraničních značek, které jsou buď kompletně veganské či alespoň nabízí veganskou kolekci bot. V následujícím seznamu najdete odkazy na české e-shopy, jenž nabízejí cruelty-free obuv, dále zahraniční e-shopy a nakonec pár slov k nákupu bot v kamenných obchodech jako je Deichmann či CCC.

České e-shopy

Macbeth (řada Macbeth Eliot)
Ahinsa shoes
Dr.Martens
Topshelf
Esprit
EtikButik
Supersklep (výběr obuvy značky Etnies a Vans)
Vegetarian Shoes – punkrock.czshop.emergency-rec.czVEGanská obuv
Holy Cow
Botas 66
Newton Running

Zahraniční e-shopy

Dr.Martens
Beyond Skin
Macbeth
Vegan shoes
Keep Company
Etnies
Planet shoes
Vegetarian shoes
Veja
Ethletic
Eco Vegan shoes
Etiko
Native shoes
Altra Running Shoes
Newton Running
On Runnins
Pearl Izumi
Superga
Unstitched Utilities
Xero shoes
Noah shoes

Tipy

Vegan skate blog – blog s tipy na skateové boty
Vegan athletic shoes – přehled několika desítek značek sportovních bot s jejich postojem k veganství

Kamenné obchody

U značek jako je Deichmann či Baťa je třeba se podívat na použité materiály, jenž mají být zobrazené pomocí symbolů přímo na obuvi (někdy bývají napsány jen na krabici, která k obuvi náleží). Tak zjistíte, zda je nějaká část obuvi vyrobena z kůže, avšak těžko zjistíte, zda bota neobsahuje jinou živočišnou složku, například lepidlo živočišného původu.

piktogramy

Zanechte mi zprávu