Jak někteří z vás ví, v létě 2015 jsem se navštěvovala trenérský kurz v tehdejší trenérské škole Petra Stacha, která se po smrti pana Stacha přetransformovala do školy Olympia. Když jsem minulé jaro vybírala, kde si kurz udělám, tak jsem dost dlouho tápala. Chtěla jsem kurz, z kterého si něco odnesu (kromě licence teda :)), ideálně co nejobsáhlejší a nejkvalitnější. V úzkém výběru mi zůstala škola Petra Stacha a Ronnie. Při pohledu na termíny (kurz jsem potřebovala absolvovat co nejdříve) bylo jasno. No a jelikož je trenérských kurzů u nás dost, rozhodla jsem se napsat, jak jsem nakonec byla spokojená a tím třeba někomu dalšímu zlehčit výběr.

CENA

Seženete kurzy o dost dražší, ale i o dost levnější. Dá se říct, že cena je průměrná – při denním studiu zaplatíte necelých 9 tisíc, což mi přišlo celkem odpovídající (podobnou částku jsem platila i za výživový kurz). Něco z finanční stránky věci mě ale naštvalo – hned po příchodu na kurz nám bylo řečeno, abychom si koupili sadu knih za nějakých 1500,-. Nebylo to povinné, ale když jsme se prý chtěli mít z čeho učit, měli bychom si je koupit. To mě (a nejen mě) dost šokovalo, jelikož bych čekala, že v ceně kurzu budou i učební materiály – stejně jako jsem to měla ve výživovém. Avšak materiály z některých přednášek nám pak byly zaslány na e-mail, což jsem ocenila.
Dále jsme se dozvěděli, že se připlácí 1000,- za každý certifikát navíc (pokud nechcete jen instruktora fitness, ale třeba ještě trenéra kulturistiky), protože tisk je prý drahý. Nakonec se teda celková cena kurzu ještě trochu vyšplhala. V nynější škole Olympia si prý učebnice už nekupují, certifikáty navíc se však stále platí.

12834736_1223894260972614_152317081_n

ČAS

Kurz jsem chtěla co nejdelší a co nejdřív, ale hned po prvních pár dnech se proklínala – není nic lepšího než když je venku 30° a vy sedíte každý den od rána do večera v učebně. A po konci kurzu je půlka léta v háji. Příště kurzy jedině v zimě!
Kurz byl rozdělen do dvou částí – každá z nich probíhala 10 dnů s tím, že poslední den druhé části byly praktické zkoušky, což nám přišlo dost nešťastné díky nedostatku času na učení. Mezi těmito částmi bylo třídenní či čtyřdenní volno (už si přesně nepamatuji). Každý den proběhly 2 tématické okruhy – jeden dopoledne (od 9 do 13 h) a jeden odpoledne (od 14 do 18 h), mezitím byla hodinová pauza na oběd, popřípadě trénink (někdy jsme se pokoušeli stihnout i obojí :D). Jako plus beru, že součástí nové učebny školy Olympia je i malá kuchyňka.
Pro představu vám sem dám rozvrh hodin druhé poloviny kurzu i s plánovanými závěrečnými zkouškami:

praxe

PŘEDNÁŠKY

Rozsah přednášek byl z mého pohledu nadmíru uspokojující. Při prvním pohledu na všechna témata, co nás čekají jsem byla překvapená, co všechno nás budou učit – výživu, teorii, anatomii a praxi jsem čekala, ale psychologii, pedagogiku či doping ani ne. I tyto přednášky však byly zajímavé a obohacující. Celkově nemám pocit, že by nám v něčem nebylo podáno dostatek informací – jedině tělesnou diagnostiku bych si dokázala představit nějak lépe zpracovanou. Té se však věnuje jedna z knih, kterou jsme dostali k zakoupení, takže není problém samostudium.

LEKTOŘI

Nezažila jsem výstup všech lektorů, kteří ve škole působí, ale těm, které jsem zažila nebylo ohledně vzdělanosti co vytknout. U průběhu a atraktivnosti přednášek už by se nějaké ty rozdíly našly, ale až na 1 či 2 výjimky byli lektoři sympatičtí a často i vtipní, díky čemuž se člověk přece jen lépe soustředil.

PRAXE

Vedle teorie je praxe nejdůležitější částí. Vždyť co byste to byli za trenéra, kdybyste neznali cviky a jejich správnou techniku provedení! Pro mě jakožto stydlína od přírody to byl trochu stres, jelikož po ukázce techniky od lektora předváděli techniku někteří z nás, ale zároveň to byly ty nejzábavnější (rozdíl v technice mezi lektorem a námi u některých cviků byl fakt k popukání) a nejrychleji utíkající hodiny celého kurzu.
Určitě vám radím nestydět se a snažit se vyzkoušet techniku u co největšího množství cviků. Lépe si to zapamatujete a nebudete si muset potom lámat hlavu nad postavičkami v prapodivných pózách ve vašem poznámkovém sešitu.
U praxe též bylo super, že jsme posilovnu měli hned vedle učebny, takže se nemuselo dojíždět nikam jinam a i v dny, kdy jsme měli přednášky jsme mohli jít o pauze či před/po vyučování cvičit. Posilovna to byla dobře vybavená a často prázdná, takže jsme tam měli klid. Momentálně je učebna a posilovna rozdělená, ale prý je v jednání návrat na původní místo.

11291748_1223894254305948_898858555_n

ZKOUŠKY

Zkoušky jsou rozděleny na tři části – teoretická, praktická a psaní seminární práce. U praxe si nejdříve vytáhnete určitou svalovou skupinu a musíte popsat česky a latinsky jaké svaly do ní patří, kde začínají, kde se upínají, jaké dělají pohyby a jakými cviky můžete dané svaly posilovat. Poté vám jsou vybrány 2 cviky a přejdete do fitka, kde simulujete trénink s klientem tak, že mu ukáže a vysvětlíte techniku a následně ho opravujete. Praktických zkoušek jsme se báli jak čert kříže a to ze 2 důvodů: 1. omezenost času na učení, 2. latinské názvy. Nakonec však vše dopadlo dobře téměř u všech (jó, ty proklaté vzpřimovače!).
Teoretické zkoušky pro mě až do minulého týdne zůstávaly neznámými, jelikož po smrti pana Stacha došlo ke zrušení školy a možnost si kurz dodělat jsme dostali až nyní. Každopádně teorie se skládá ze 6 uzavřených testů – regenerace, pedagogika, psychologie, teorie, anatomie a výživa. Učení jsem věnovala všehovšudy nějakých 5 dní (hodinově to vycházelo na přibližně 4 h učení denně s občasným mikrospánkem) s tím, že látku jsem přes půl roku neviděla, což se odrazilo u testu z anatomie, který jsem dala jen tak tak. Ostatní testy jsem měla naopak na výbornou. Takže nějaké to učení je určitě třeba, zadarmo licenci bohužel nedostanete :))
Téma seminární práce si vybíráte hned na začátku kurzu a už na ní můžete i začít pracovat. Což se mně samozřejmě nepovedlo a psala jsem jí až po praktických zkouškách. Práce spočívá v tom, že si vyberete ideálně skutečného klienta dle zadání (já měla ženu ektomorfku, co chce nabírat svalovou hmotu) a na základě vstupních údajů o něm musíte sestavit vhodný výživový, tréninkový, suplementační a regenerační plán. Počítejte s tím, že se budete muset dost rozepisovat. Konkrétní rozsah práce už si nepamatuji, ale vím, že nás zaskočil a snažila jsem se věty co nejvíce natahovat, abych se vešla (došlo to až tak daleko, že jsem dávala přednost slovům, které měli více písmenek než jejich synonyma).

ZÁVĚR

Za největší nevýhodu kurzu beru jeho nedobrovolné přerušení. Kurz jsem chtěla mít co nejdříve, abych se mohla začít trénování věnovat profesně a odejít ze své tehdejší práce, ve které jsem se necítila spokojená. To jsou hold nástrahy osudu, které nikdo nemůže předvídat. Jsem ráda, že jsem měla možnost si kurz dodělat v nové navazující škole Olympia a nemuset tak platit a prodělávat nový. Jelikož se vším ostatním jsem byla spokojená, tak nemohu jinak než škole dát 5 bodů z 5.

5

Zanechte mi zprávu