Lidé se mě často ptají, jak to dělám, že vydržím pravidelně chodit do posilovny. Jak je možné, že mám stále motivaci? Oni to zkouší, ale pak přijde den, kdy se jim prostě nechce a už se to veze… Možná to tak nevypadá, ale i mně se někdy nechce a tím “někdy” bohužel nemyslím ani jednou za rok a ani jednou za měsíc. Stačí se pořádně nevyspat nebo mít špatnou náladu. V tom okamžiku začnu přemítat nad tím, zda je opravdu nutné jít dnes cvičit. A právě tento okamžik rozhoduje. Místo přemlouvání se o tom, že vynechat tentokrát trénink nevadí si vzpomenu na 3 věci:

1. Chci se posouvat a vynechávání tréninků mě brzdí. Každý odcvičený trénink je krok vpřed – pokud vynechám, stojím na místě. Asi každý kdo cvičí, má nějakou představu o tom, jak chce vypadat a má určené nějaké své cíle. Sezením doma ničeho z toho nedosáhnete.

2. Pocit po tréninku. To zadostiučinění, že jste zvedli zadek a dali si do těla je k nezaplacení!

3. Uklidnění mysli. Smutná či naštvaná nálada není důvod nejít cvičit, ba naopak. Jak je známo, při cvičení se vyplavuje hormon endorfin, který způsobuje pocit štěstí. To sice dokáže i čokoláda, ale vyměnit jí za trénink vám náladu moc nezlepší – to už raději obojí nakombinovat pro dvojitý efekt 🙂

Vždy je třeba hledat pozitivní stránku věci a to platí u všeho. Nepřemýšlejte dlouho, neutvrzujte se v tom, že cvičit nemusíte a prostě jděte. Vaše tělo vám bude vděčné, vaše mysl vám bude vděčná, vy si budete vděční. Na druhou stranu – pokud se opravdu, ale OPRAVDU necítíte dobře, trénink vynechte. Ideálně si místo toho naordinujte nějaký druh relaxace – masáž, horkou vanu, diskuzi s kamarádkou nad hrnkem kafe nebo třeba čtení knihy.

Pokud máte problém s motivací v dlouhodobém měřítku, mám pro vás pár tipů, jak si pomoci:

1. Motivační citáty, fotky, videa. Vylepte si na ledničku vašeho oblíbeného sportovce, dejte si jako tapetu na mobil vaše oblíbené motto, koukejte se na fitness videa a na instagram či facebook si přidejte různé fitness stránky a sportovce. Nechci ani počítat kolikrát se mi stalo, že se mi nechtělo jít cvičit nebo jsem právě hotová po tréninku sjížděla instagram a při pohledu na pár fotek jsem měla hned chuť cvičit! Někdy mi dokonce stačí i slyšet nějakou písničku, kterou mám ve svém gym playlistu.

2. Vedení tréninkového deníku. Zapisujte si vaše výkony, posuny váhy a tělesných obvodů. Při pohledu na to, jak se zlepšujete budete chtít víc a víc.

3. Sparing. Najděte si někoho, s kým se budete motivovat navzájem. Není úplně nutné chodit spolu na trénink, postačí i online dopisování a motivace.

4. Vyhněte se monotónnosti. Pokud pojedete stále ty stejné tréninky, je jasné, že vás po nějaké době začnou pěkně nudit. Nespěte na vavřínech a obměňujte cviky v tréninku za jejich varianty, popřípadě si nechte rovnou sestavit nový tréninkový plán.

5. Stanovte si cíle. Může to být přibrat 3 kg, vejít se do kalhot z minulého roku nebo zvednout 80 kg na benchpressu. Důležité je stanovit si, jak dlouhodobé cíle, tak i krátkodobé  – dosažení krátkodobých vás bude nakopávat během cesty k dosažení oněch dlouhodobých.

6. Kvalitní spánek. Nevyspalost vede mimo jiné i ke špatné náladě a při té se nám jednoduše nechce moc cvičit. Během spánku se navíc uvolňuje růstový hormon, jenž je důležitý pro růst svalové hmoty.

Zanechte mi zprávu