Některý holky si přejou boty od Gucciho, já už si několik let přála mixér Vitamix. Když jsem začínala s veganstvím a pročítala všemožná fóra, abych zjistila, co a jak, tak jsem u tipů na mixéry vždy slýchávala právě o Vitamixu. A věděla jsem, že ten jednou musí být můj.

S Vitamixem už nějaké předešlé zkušenosti mám díky svému působení ve veganském bistru, kde jsem v něm připravovala vše možné a tak už jsem předem věděla, že zvládne z jakékoliv zeleniny udělat tu nejkrémovější raw polévku a z kešu oříšků nejhladší krém na oblíbené míša řezy. Do té doby jsem měla zkušenost jen s mixérem od mamky (značku už si bohužel nepamatuju), který rozhodně nebyl špatný, ale když jsem v něm mixovala arašídy na máslo, tak to bylo třeba dělat na několik etap, jelikož se přehříval a krémovost polévek i omáček byla diskutabilní. Zkrátka ve srovnání s Vitamixem je to jako nebe a dudy.

Poslední dobou se zpět vracím k vaření, pečení a tvoření receptů a začal mi v kuchyni chybět pořádný mixér. Naposledy jsem se starým mixérem připravovala svou omáčku mac&cheese a výsledná konzistence nebyla tak krémová, jak bych si přála a kazila tak chuť, takže jsem si řekla dost. No a po dvou týdnech mi doma přistál Vitamix A 3500 z e-shopu Atranet. Díky tomuto e-shopu jsem se také dozvěděla, že firma Vitamix má za sebou na trhu mixérů dlouhé působení a skvělou pověst. Atranet samotný se pak zaměřuje na prodej co nejkvalitnějších domácích spotřebičů. Jeden z prvních receptů, co jsem ve Vitamixu připravovala bylo právě mac&cheese a ta konzistence byla úplně někde jinde! A to platí obecně, když srovnám mixéry se kterými jsem zatím měla zkušenost (což byly čtyři – můj předchozí, dva přítelovo a rodičů) a Vitamix.

Co mě na samotném mixéru překvapilo byl široký rozsah regulace otáček – můj předchozí mixér měl jen 3 možnosti (vypnuto, střední otáčky a vysoké otáčky). Většinou nechám nejdříve ingredience na nižším stupni promíchat a rozmělnit a pak to rozjedu, aby byl výsledný mix krásně hladký/krémový. Mixér má i 5 přednastavených programů (smoothies, mražené dezerty, horké polévky, pomazánky a samočištění), musím se ale přiznat, že já (zatím) využila jen program samočištění.

U pěchovadla, které je součástí balení jsem měla trochu strach s jeho použitím (v restauračním provozu jsem ho nepoužívala – ani si nepamatuji, že by se tam někde povaloval), ale zkouška “nasucho” ukázala, že se není čeho bát, protože nemá šanci se k nožům dostat. A u přípravy některých pokrmů je nezbytné – hlavně při mixování tužších pokrmů jako je třeba hummus.

Další skvělá věc je režim pojistky, do které vám sám mixér skočí, pokud se začne přehřívat, takže se nemusíte bát, že byste vy sami mixér přehřáli natolik, že se stane nefunkčním. Naopak samotný mixér i umí zahřívat – sama jsem to tedy ještě nezkoušela, ale dle všeho je možné si ve Vitamixu v podstatě uvařit polévku. Stačí tam naházet různou zeleninu a mixovat delší dobu (nebo zapnout program horké polévky), což na podzim určitě vyzkouším, protože komu se chce mýt hrnec navíc, když můžete připravit krém rovnou v mixéru! Další věc, co na podzim určitě vyzkouším je domácí golden milk neboli turmeric milk. Zamilovala jsem si ho při návštěvě Maitrei, kde ho mají na sezónním nápojovém menu ve variantě s ledem a vzhledem k jeho zdravotní prospěšnosti (obsahuje turmeric = kurkumu) a úžasné chuti si ho chci připravovat i doma, akorát v teplé variantě (do nápoje se dává i skořice, která podpoří zahřátí organismu). A právě Vitamix umí připravovat teplé napěněné mléko, které využijí jak milovníci latte, tak i já na ten svůj zlatý nápoj 🙂 No a po tom všem mixování stačí dát do mixéru vodu a kapku čistícího prostředku a pustit mixér na vysoké otáčky (nebo zapnout program samočištění). Eazy peazy.

Jediné, co by se mi ještě k mixéru líbilo by byla menší nádoba, když chci zrovna mixovat třeba jen malou misku arašídové omáčky k rýžovým závitkům (každopádně dostaly se ke mně informace, že na podzim bude k dostání). Na druhou stranu jsem si zamilovala, jak velkou a hlavně širokou nádobu Vitamix má – díky její šířce se z ní cokoliv mnohem lépe dostává ven. Asi hlavní nevýhodou pro většinu lidí je cena přístroje. Každopádně pokud jste kuchařskými nadšenci, často mixujete a chcete opravdu kvalitní mixér s dlouhou (desetiletou!) zárukou a nevadí vám investovat do kvality, pak je Vitamix skvělý výběr. Samozřejmě existují i levnější kopie Vitamixu, ale stále jsou to jen kopie originálu 🙂 Chápu, že ta investice je větší, ale vzhledem k záruce, jakou mixér má mi to přijde výhodnější než kupovat méně kvalitní mixéry, co vydrží kratší dobu, takže se musí častěji obměňovat. Nechci, aby to tu celé vyznělo jako nějaké chvalozpěvy, ale jiné nevýhody jsem zatím jaksi nenašla. Naopak u mě roste nadšení s každým vyzkoušeným pokrmem. Tak dokonale krémový polívky i omáčky jsem si doma ještě nikdy neuvařila 🙂

V rámci spolupráce s Atranetem mám pro vás též 10% slevový kód na nákup na jejich e-shop Traminal, kde najdete jak Vitamix, tak jiné domácí spotřebiče – kód zní “DE39WI82”.

2 komentáře

  1. Dobry den,
    Vyborna recenze. Uz rok vybiram mixer nebo food processor, stale se nemohu rozhodnout, ale zda se, ze vitamix zastane funkci obou? Mohu se zeptat, ci zvladne orechova masla z raw orechu?
    Dekuji

Zanechte mi zprávu