“Do zverimexu chodíme nakupovat zvířata, stejně tak jako do železářství chodíme nakupovat šrouby. Ve zverimexu, stejně tak jako šrouby v železářství nám prodavači dávají zvířata do krabiček a sáčků. Stejně tak jako jsou šrouby vyráběny, aby se nakupovaly, nelidská zvířata jsou vyráběna, aby se nakupovala. Jednotlivec a jeho život se stává produktem, a je předán komukoliv, kdo zaplatí požadovanou cenu.”

Člověk, který si chce zakoupit nějakého domácího mazlíčka si pro něj většinou zajde do zverimexu. Přijde, vybere si, co chce, zaplatí a odejde jako v jiném obchodě. Živý tvor je ve zverimexech degradován na pouhé zboží. Speciesismus ve své čisté podobě. Některá zvířata ze zverimexů pochází z velkochovů neboli množíren. Proti množírnám se vedlo a vede nesčetně bojů kvůli jejich špatnému zacházení se zvířaty. Ta jsou často špatně krmená a nemocná. Žijí ve špíně na malém prostoru pro jediný účel – porodit co nejvíce potomků, kteří vynesou majiteli zisk. Převoz z těchto zařízení do zverimexů je stejný jako z velkochovů na jatka – zvířata trpí nedostatkem prostoru, jídla a vody.

Zverimexy často nemají vyškolený personál a nedodržují základní pravidla pro chov jednotlivých druhů zvířat – například druh a vybavení obydlí, velikost životního prostoru či vhodnou potravu. To může zvířeti přivést zdravotní a tělesné komplikace. Podmínky nejsou nastoleny tak, aby bylo zvířatům co nejlépe, ale tak, aby se co nejvíce zmenšily výdaje. Nezřídka se stává, že si člověk donese domů zvíře nemocné a v některých případech mu i umře. Též se rozrůstá chov některých druhů exotických zvířat, jenž se nejen pro svou cenu těžko prodávají (například velcí papoušci či poloopice). Přinesou sice obchodu více návštěvníků, ale za jakou cenu? Zverimex jim není schopen zajistit dostatečně velký životní prostor, chybí jim výběh a trpí zde velkým stresem.

Co proti tomu dělat? Řekněte sami – když jen procházíte okolo zverimexu, nemáte chuť si vzít všechna zvířata domů, jelikož je vám jich líto? Bohužel tento čin by nic nevyřešil. Prodejce by získal zisk a namnožil zvířata  nová. Jedinou možností je bojkot a šíření povědomí o této problematice. Pokud máte podezření na týrání zvířat, obraťte se na Státní veterinární správu.

Tagy : zverimexy

Zanechte mi zprávu