Raději koukáte na filmy než čtete knihu? V tom případě se nechte inspirovat následujícím seznamem a mrkněte na nějaký film či dokument, jenž se váže k tématu veganství, ekologie a ochrany zvířat. 

Potraviny, a.s. / Food, Inc. (2008)
Přesvědčivý depresivní pohled na velkopodnikání ve výrobě potravin nejen popisuje jejich nechutnou cestu z polí a stájí ke spotřebiteli, ale zároveň zkoumá ekonomický řetězec, v němž následky zdánlivě levného jídla, kdy hamburger stojí méně než brokolice, nese celý zdravotní a sociální systém.

Super Size Me (2004)
Proč jsme tak tlustí? Stačí dvě slova: rychlé občerstvení. Co by se stalo, kdybyste nepozřeli nic jiného než stravu z rychlých občerstvení po dobu celého měsíce? Filmař Morgan Spurlock se vydá na takovou cestu a je to ta nejriskantnější pouť jeho života.

Raději vidličky než nože / Forks Over Knives (2011)
Dokument, který vyvrací pevně zakořeněný mýtus o člověku jakožto všežravci. Zkoumá vliv výživy na lidské zdraví a dochází k závěru, že konzumací živočišných produktů svému tělu škodíme.

Food Matters / Na jídle záleží (2008)
Dokument odkrývá bilionový zdravotní průmysl a předkládá společnosti některá vědecky ověřitelná řešení k překonání nemoci přirozeným způsobem.

Aurora: sen o osvobození /  Aurora: The Dream of Liberation (2011)
Příběh ženy, která se stane součástí skupiny zaměřené na osvobození zvířat používaných na pokusy v laboratořích.

Bold Native (2010)
Osvoboditel zvířat Charlie vyjde z utajení, aby koordinoval celonárodní akci, zatímco jeho otec, ředitel obchodní společnosti, se ho snaží najít dříve než FBI. Film zároveň sleduje mladou ženu z ochranářské organizace, která bojuje se systémem za lepší podmínky zvířat v chovatelských zařízeních.

Království míru / Peaceable Kingdom (2004)
Dokument o domově důchodců pro zvířata nalezená na skládkách a výpovědi bývalých farmářů, kteří si začali zvířat vážit.

Pozemšťané / Earthlings (2005)
Počin americké ekologické organizace Nation Earth se snaží ukázat brutalitu, kterou lidé páchají na zvířatech, aby dohnal diváky k přehodnocení svého životního stylu.

Pod maskou / Behind the Mask (2006)
Režisérka Shannon Keith se pokouší dostat POD MASKU mužům a ženám, kteří odhalují pozadí svých každodenních bojů ve jménu osvobození zvířat. Dokument je protkán příběhy lidí, kterým pro vlastní ideály hrozí vězení a někdy i smrt.

Léčba rakoviny zevnitř / Healing cancer (2008)
Dokument odhaluje pravdy o rakovině a její léčbě, které měly zůstat pod pokličkou, v bezpečí leaderů rakovinového byznysu. Přehledná, jasná, zrak otevírající fakta, která s vámi otřesou v základech.

Farma, továrna na smrt / Death on a Factory Farm (2009)
Tento dokument sleduje tajné vyšetřování na farmě Wiles Hog v Ohiu, kam pronikl s kamerou člen skupiny The Human Farming Association (HFA), hájící práva zvířat na důstojné zacházení.  V průběhu šesti týdnů natočil šokující záběry, z nichž vznikl tento dokument.

Fast Food Nation (2006)
Příběh, jímž se prolínají tři dějové linie. V první jde o ilegální přistěhovalce do USA pracující v masném velkozávodu, druhý vypráví o vysokoškolské studentce pracující jako brigádnice v rychlém občerstvení a koketující s aktivismem a poslední nás zavede doprostřed vyšetřování správy podniku.

Vanishing of the Bees (2009)
Tragický fenomén označovaný jako Colony Collapse Disorder (syndrom zhroucení včelstev) má již na svědomí vymření obrovského množství včelích kolonií. Dokument poukazuje na ekologické a ekonomické dopady, jež by mělo za následek vymizení včel z přírody.

Tlustí, nemocní a téměř mrtví / Fat, Sick And Nearly Dead (2010)
Dokumentární film o Joem, jenž trpí obezitou a chronickou chřipkou. Rozhodne se proto koupit odšťavňovač a vydržet následujících 60 dní zůstat pouze na zeleninových a ovocných šťávách.

Supercharge me: 30 days of raw (2010)
Dokument, jenž je inspirovaný filmem Supersize me a sleduje jaký vliv má vitariánství na zdraví člověka. V hlavní roli Jenna Norwood, která se rozhodne 30 dní jíst pouze syrovou stravu.

Z popelnice do lednice / Taste the waste (2010)
Více než polovina potravin skončí v kontejnerech nebo na skládkách, aniž by se dostala ke spotřebiteli. Přitom by toto jídlo dokázalo nasytit všechny hladovějící lidi světa. Proč se tomu tak děje?

Zelená poušť (2012)
Slovenský dokument o palmovém oleji a odlesňování deštných pralesů.

Veganizovaní / Vegucated (2010)
Snímek ve stylu reality-show zachycuje experiment, v němž se tři standardně se stravující dobrovolníci na šest týdnů stanou vegany. Několik měsíců po ukončení projektu se s nimi setkáváme znovu a zjišťujeme, jak je tento experiment ovlivnil.

Cowspiracy: Klíč k udržitelnosti / Cowspiracy: The Sustainability Secret (2014)
Dokument nahlíží do zákulisí velkých ekologických organizací jako je Greenpeace, které mlčí o největší ekologické hrozbě současnosti – živočišné výrobě. Co jim brání říkat pravdu?

Zastavte vymírání / Racing Extinction (2015)
Tým aktivistů se pokusí odhalit hlavní hrozby, které ohrožují divokou zvěř po celé planetě. Názorná ukázka toho, jaký dopad má lidské chování na planetu a co je potřeba udělat, abychom zajistili vzkvétání světa pro budoucí generace.

What the Health (2017)
Dokument ukazuje dopady výroby a spotřeby masa na zdraví konzumentů a jejich okolí a odhaluje, proč zdravotnické organizace pokračují v propagování tohoto průmyslu.

Speciesismus / Speciesism: The Movie (2013)
Známí filosofové, biologové a obránci zvířat vysvětlují, proč je iracionální a morálně nesprávné považovat vnímající bytosti za věci či majetek.

Jednota / Unity (2015)
Shaun Monson po filmu Pozemšťané začal psát druhou část své trilogie o lidech, zvířatech a životním prostředí. Natočil film s hudbou skladatele Mobyho a komentářem přesně stovky hollywoodských hvězd, z nichž každá namluvila právě jednu minutu filmu.

The best Speech You Will Ever Hear – Gary Yourofsky / Nejlepší řeč, jakou kdy uslyšíte – Gary Yourofsky (ODKAZ)
Celý projev Garyho Yourofsky o zvířecích právech a veganství na Georgia Tech v létě 2010.

Zanechte mi zprávu