Raději koukáte na filmy než čtete knihu? V tom případě se nechte inspirovat následujícím seznamem a mrkněte na nějaký film či dokument, jenž se váže k tématu veganství, ekologie a ochrany zvířat. 

Dominion (2018)
Dokumentární film Dominion je samostatné pokračování dokumentu Lucent. Přibližuje 6 hlavních oblastí, v kterých lidé využívají a zneužívají zvířata a rozebírá otázku morálnosti a odůvodnitelnosti naší nadvlády nad zvířecí říší.

A Plastic Ocean (2016)
Každý rok lidstvo vyprodukuje 300 miliónů tun plastového odpadu, z kterého většina končí v půdě a oceánech. Dokument vypráví příběh novináře Craiga Leesona, který při pátrání po modré velrybě objeví množství plastového odpadu plavajícího na hladině. Craig proto spojí síly s týmem výzkumníků, aby přezkoumali křehký stav oceánů.

Seaspiracy: Pravá tvář udržitelného rybolovu (2021)
Dokument o rybolovu a problémech s ním spojeným.

Oceán plastů / The Mermaids’ Tears: Oceans of Plastic (2009)
Odpadky jsou pro současnou civilizaci stále větším problémem. Nejprve zaplavily pevninu a pak se s chutí pustily i do světových oceánů. Miliardy lahví, bot a textilií se vaří v nestravitelné polévce, která ohrožuje potravinový řetězec v moři a v konečném důsledku může nepříjemně zasáhnout i život každého z nás.

Planeta plná plastů/ Plastic Planet (2009)
Po době kamenné, době bronzové a době ledové, tu máme nyní i dobu plastovou. Autor snímku Werner Boote o sobě říká, že byl obklopen plasty už od narození. V šedesátých letech byl totiž jeho dědeček generálním ředitelem německé pobočky Interplastik Werke a naučil ho milovat tento materiál. Naučil ho však i používat mozek, a tak mu postupně začalo docházet, že výroba a používání plastů s sebou nesou mnohá nebezpečí.

The True Cost (2015)
Dokument o oblečení, které nosíme, o lidech, kteří ho vyrábějí, a o vlivu tohoto průmyslu na náš svět. The True Cost nás nechá nahlédnout za oponu a ukáže nám příběhy a fakta, o kterých se nemluví. Jaká je skutečná cena našeho oblečení?

Cena riflí / Der Preis der blue jeans (2012)
Vydejte se spolu s autory filmu na cestu po stopách džín – od místa jejich prodeje v Německu až po místo jejich výroby v Číně. Kdo platí skutečnou cenu za tento levný produkt?

Kvetoucí obchod / Blooming Business (2010)
Řezané květiny v supermarketech. Vypadají tak čerstvě a dokonale, že leckdo neodolá a musí je mít – ať už jako dárek či pro vlastní potěchu. Velká část květin pochází z Keni. A my dnes budeme mít příležitost se vypravit za těmi, kdo květiny pěstují. Idylku ale nečekejte.

Před potopou aneb je s námi konec? / Before The Flood (2016)
Ústřední postavou snímku je herec a posel míru při OSN Leonardo DiCaprio, který odkrývá alarmující svědectví o současných problémech spojených s klimatickými změnami a hledá řešení, jak předejít fatálním dopadům na náš budoucí život.

Masokr: přijetí minulosti / Carnage: Swallowing the Past (2017)
Komediálně laděný mockument popisuje generaci žijící ve Velké Británii v roce 2067, kdy je všudypřítomná konzumace zvířecího masa, mléka a vajec již jen těžko pochopitelnou minulostí. Slovo “veganství” přestalo existovat, protože se stalo normou a lidé bojující za zachování konzumace zvířat se nazývají “karnisty”.

Lucent (2014)
S pomocí skrytých karem skupina aktivistů odhaluje praktiky masového průmyslu v australských velkochovech. Záběry byly natočené v cca 50 farmách a zachycují kruté životné podmínky prasat od narození až po porážku.

Our Planet (2019)
Dokumentární seriál zaměřený na šíři a rozmanitosti zvířecích domovů po celém světě, od odlehlé arktické divočiny a tajemných hlubokých oceánů až po rozlehlé africké krajiny a rozmanité džungle Jižní Ameriky. Jeho cílem není oslavovat bující faunu a flóru, ale ukázat, že přírodní bohatství nenávratně mizí.

Ti, kdo mění svět / The Game Changers (2018)
Dokument ukazuje životy špičkových sportovců, vědců, kulturních ikon i hrdinů všedních dní živících se rostlinnou stravou. Kromě producenta Jamesa Camerona se na filmu podílel i režisér Louie Psihoyos, který k filmu dodává: „Nejsilnější muž světa je vegan. Nejrychlejší muž světa, první, který pokořil hranici 10 sekund na stovce, byl v té době na rostlinné stravě. Naším filmem sa snažíme rozbít mýtus, který tvrdí, že abyste byli skutečnými chlapi, potřebujete živočišné bílkoviny.“

Domov aneb Kam směřuje naše cesta / Home (2009)
Exkluzivně „ze shora“ se vydáme na cestu kolem světa do těch nejúžasnějších, ale také nejponičenějších krajin. Home nám skýtá konkrétní pohled na problémy, kterým musí naše planeta čelit: globální oteplování, kácení deštných pralesů, ztráta biodiverzity a ubývání přírodních zdrojů, ale na druhou stranu i pozitivní vývoj, jako je vzrůstající demokracie, růst našich příjmů a životního standardu, rozvoj vzdělání.

Vegan: Příběhy z každodenního života / Vegan: Everyday Stories (2016)
Dokument prozkoumává životy čtyř výrazně rozdílných lidí, kteří mají jednu vlastnost společnou – všichni jsou vegani. Tento film sleduje osobní cestu ultramaratonského běžce, který překonal závislost a soutěží ve stomílových závodech, ženu farmáře dobytka, která jako první ve státě Texas proměnila ranč na zvířecí útulek, majitelku náklaďáku, ve kterém vaří rostlinná jídla, ze kterých by se vám podlomila kolena, a osmiletou dívku, která inspirovala 6 členů rodiny k přechodu na veganství.

Ukrutně dobrá koupě / A Killer Bargain (2006)
Filmový štáb v přestrojení za potenciální kupce z fiktivního nákupního řetězce odhaluje některé drsné podmínky v továrnách s bavlníkem v Indii a dokumentuje, jak výroba opravdu probíhá. Farmáři si neumí přečíst varování na obalech a stříkají pole až pětinásobným množstvím pesticidů zcela bez ochrany.

Džíny z Číny / China Blue (2005)
V ilegálně natočeném snímku China Blue se dozvídáme, co by před námi Čína i maloobchodníci z celého světa raději zatajili – totiž jak ve skutečnosti vzniká oblečení, které si kupujeme. Hrdinka filmu Jasmine  stejně jako spousta dalších dívek opustila rodnou vesnici a vydala se za pracovním místem ve vzdálené továrně.

Nepříjemná pravda / An Inconvenient Truth (2006)
Bývalý americký viceprezident Al Gore přesměroval po neúspěšných prezidentských volbách v roce 2000 kormidlo svého života vstříc záchraně planety před nezvratnými změnami. Dokumentární film Nepříjemná pravda popisuje jeho zanícený souboj s mýty a nepravdami obklopujícími fenomén globálního oteplování.

Food Choices (2016)
Filmař Michal Siewierski zkoumá dopad volby potravin na zdraví lidí, zdraví naší planety a na životy ostatních druhů, kteří s námi sdílejí planetu. Dokument obsahuje rozhovory se světově uznávanými odborníky, včetně Dr. T Colina Campbella, Dr. Richarda Oppenlandera, Dr. Johna McDougalla, Dr. Michaela Gregera  a dalších.

Potraviny, a.s. / Food, Inc. (2008)
Přesvědčivý depresivní pohled na velkopodnikání ve výrobě potravin nejen popisuje jejich nechutnou cestu z polí a stájí ke spotřebiteli, ale zároveň zkoumá ekonomický řetězec, v němž následky zdánlivě levného jídla, kdy hamburger stojí méně než brokolice, nese celý zdravotní a sociální systém.

No Impact Man: The Documentary (2009)
Colin Beavan se rozhodl úplně eliminovat svůj osobní dopad na životní prostředí celý budoucí rok. Žádný problém – alespoň pro Colina – ale on a jeho rodina žijí na Manhattanu. Takže když jeho rychle se stravující, obchod milující manželka Michelle a jejich dvou a půlletá dcera táhli do boje, dopad projektu začal mít pro jeho život nepředvídatelné důsledky.

Super Size Me (2004)
Proč jsme tak tlustí? Stačí dvě slova: rychlé občerstvení. Co by se stalo, kdybyste nepozřeli nic jiného než stravu z rychlých občerstvení po dobu celého měsíce? Filmař Morgan Spurlock se vydá na takovou cestu a je to ta nejriskantnější pouť jeho života.

Temná stránka lodní dopravy / Freightened: The Real Price of Shipping (2016)
Tento dokument zachycuje vyšetřování, které nahlíží do zákulisí ohromujícího byznysu, jakým je námořní přeprava. 90 % všeho, co dnes konzumujeme, přichází ze zámoří. Než se jeden kus oděvu dostane na pult vašeho obchodu, může až čtyřikrát obeplout zeměkouli! Na jeho ceně se to přesto nijak nepodepíše. Kdo ve skutečnosti platí skryté náklady spojené s pohybem zboží?

Raději vidličky než nože / Forks Over Knives (2011)
Dokument, který vyvrací pevně zakořeněný mýtus o člověku jakožto všežravci. Zkoumá vliv výživy na lidské zdraví a dochází k závěru, že konzumací živočišných produktů svému tělu škodíme.

Food Matters / Na jídle záleží (2008)
Dokument odkrývá bilionový zdravotní průmysl a předkládá společnosti některá vědecky ověřitelná řešení k překonání nemoci přirozeným způsobem.

Aurora: sen o osvobození /  Aurora: The Dream of Liberation (2011)
Příběh ženy, která se stane součástí skupiny zaměřené na osvobození zvířat používaných na pokusy v laboratořích.

Bold Native (2010)
Osvoboditel zvířat Charlie vyjde z utajení, aby koordinoval celonárodní akci, zatímco jeho otec, ředitel obchodní společnosti, se ho snaží najít dříve než FBI. Film zároveň sleduje mladou ženu z ochranářské organizace, která bojuje se systémem za lepší podmínky zvířat v chovatelských zařízeních.

Království míru / Peaceable Kingdom (2004)
Dokument o domově důchodců pro zvířata nalezená na skládkách a výpovědi bývalých farmářů, kteří si začali zvířat vážit.

Pozemšťané / Earthlings (2005)
Počin americké ekologické organizace Nation Earth se snaží ukázat brutalitu, kterou lidé páchají na zvířatech, aby dohnal diváky k přehodnocení svého životního stylu.

Pod maskou / Behind the Mask (2006)
Režisérka Shannon Keith se pokouší dostat POD MASKU mužům a ženám, kteří odhalují pozadí svých každodenních bojů ve jménu osvobození zvířat. Dokument je protkán příběhy lidí, kterým pro vlastní ideály hrozí vězení a někdy i smrt.

Léčba rakoviny zevnitř / Healing cancer (2008)
Dokument odhaluje pravdy o rakovině a její léčbě, které měly zůstat pod pokličkou, v bezpečí leaderů rakovinového byznysu. Přehledná, jasná, zrak otevírající fakta, která s vámi otřesou v základech.

Farma, továrna na smrt / Death on a Factory Farm (2009)
Tento dokument sleduje tajné vyšetřování na farmě Wiles Hog v Ohiu, kam pronikl s kamerou člen skupiny The Human Farming Association (HFA), hájící práva zvířat na důstojné zacházení.  V průběhu šesti týdnů natočil šokující záběry, z nichž vznikl tento dokument.

Fast Food Nation (2006)
Příběh, jímž se prolínají tři dějové linie. V první jde o ilegální přistěhovalce do USA pracující v masném velkozávodu, druhý vypráví o vysokoškolské studentce pracující jako brigádnice v rychlém občerstvení a koketující s aktivismem a poslední nás zavede doprostřed vyšetřování správy podniku.

Vanishing of the Bees (2009)
Tragický fenomén označovaný jako Colony Collapse Disorder (syndrom zhroucení včelstev) má již na svědomí vymření obrovského množství včelích kolonií. Dokument poukazuje na ekologické a ekonomické dopady, jež by mělo za následek vymizení včel z přírody.

Tlustí, nemocní a téměř mrtví / Fat, Sick And Nearly Dead (2010)
Dokumentární film o Joem, jenž trpí obezitou a chronickou chřipkou. Rozhodne se proto koupit odšťavňovač a vydržet následujících 60 dní zůstat pouze na zeleninových a ovocných šťávách.

Z popelnice do lednice / Taste the waste (2010)
Více než polovina potravin skončí v kontejnerech nebo na skládkách, aniž by se dostala ke spotřebiteli. Přitom by toto jídlo dokázalo nasytit všechny hladovějící lidi světa. Proč se tomu tak děje?

Zelená poušť (2012)
Slovenský dokument o palmovém oleji a odlesňování deštných pralesů.

Veganizovaní / Vegucated (2010)
Snímek ve stylu reality-show zachycuje experiment, v němž se tři standardně se stravující dobrovolníci na šest týdnů stanou vegany. Několik měsíců po ukončení projektu se s nimi setkáváme znovu a zjišťujeme, jak je tento experiment ovlivnil.

Cowspiracy: Klíč k udržitelnosti / Cowspiracy: The Sustainability Secret (2014)
Dokument nahlíží do zákulisí velkých ekologických organizací jako je Greenpeace, které mlčí o největší ekologické hrozbě současnosti – živočišné výrobě. Co jim brání říkat pravdu?

Zastavte vymírání / Racing Extinction (2015)
Tým aktivistů se pokusí odhalit hlavní hrozby, které ohrožují divokou zvěř po celé planetě. Názorná ukázka toho, jaký dopad má lidské chování na planetu a co je potřeba udělat, abychom zajistili vzkvétání světa pro budoucí generace.

What the Health (2017)
Dokument ukazuje dopady výroby a spotřeby masa na zdraví konzumentů a jejich okolí a odhaluje, proč zdravotnické organizace pokračují v propagování tohoto průmyslu.

Speciesismus / Speciesism: The Movie (2013)
Známí filosofové, biologové a obránci zvířat vysvětlují, proč je iracionální a morálně nesprávné považovat vnímající bytosti za věci či majetek.

Jednota / Unity (2015)
Shaun Monson po filmu Pozemšťané začal psát druhou část své trilogie o lidech, zvířatech a životním prostředí. Natočil film s hudbou skladatele Mobyho a komentářem přesně stovky hollywoodských hvězd, z nichž každá namluvila právě jednu minutu filmu.

The best Speech You Will Ever Hear – Gary Yourofsky / Nejlepší řeč, jakou kdy uslyšíte – Gary Yourofsky (ODKAZ)
Celý projev Garyho Yourofsky o zvířecích právech a veganství na Georgia Tech v létě 2010.

Zanechte mi zprávu