Je tomu už přes dva roky, co jsem se zamilovala do zvedání železa. Stačila první návštěva a závislost byla na světě. Hned od začátku jsem se musela držet, abych tam nebyla každý den – chtěla jsem zvyšovat svou sílu, zkoušet nové cviky a chtěla jsem se každý den cítit tak dobře, jak se cítím po tréninku. Důvodů proč cvičit je ale mnohem více než super pocit z odvedené práce.

– Skvělý koníček
Jako malá jsem tančila snad všechny druhy tance (to samozřejmě kecám, ale bylo jich fakt hodně), chodila na kurzy kreslení, bicí, jazyků. Posledních pár let jsem však neměla žádný koníček (ne internetový :), až jsem přičichla ke cvičení. Je to něco pro mě úplně nového, něco, co mě vážně baví, dělá dobře mému tělu a zatím to nevypadá, že mě to v dohledné době pustí. Je skvělé najít něco, pro co jste fakt zapálení a není to jen chvilková záležitost.

– Začala jsem jíst a přestala se bát jídla
S příchodem do posilovny jakoby si moje tělo začalo brát úroky za všechny ty roky, kdy se mu moc jídla nedostávalo a porcemi jsem předčila i chlapa. I když jsem snědla plný talíř jídla, tělo křičelo, že chce víc. Zároveň jsem se přestala tak bát jídla – začala jsem ho vidět jako něco, co tělo potřebuje, něco díky čemu mohou být mé tréninky lepší (a svaly větší! :D).  Ne jen něco, co mi udělá špeky.

– Můžu jíst víc
A to díky třem věcem – pro energii na trénink, pro energii na regeneraci svalů po tréninku a pro svaly samotné (jelikož čím více svalové hmoty, tím vyšší bazální metabolismus!). A to se vyplatí, hm? 😉

– Dobrá nálada
Trénink je pro mě nejlepší start dne (dokonce lepší než snídaňová kaše a to je co říct). I když se probudím bez nálady, zlámaná, trénink mě skvěle probere a i když vezme dost energie, zároveň jako by jí dobil. Špatná nálada či stres je jen důvod navíc proč si jít zacvičit, ne výmluva.

– I vegani mohou mít svaly
Veganka, co posiluje? Pro spoustu lidí k smíchu. Jedním z důvodů, proč jsem chtěla nabrat a proč stále nabrat chci je dokázat, že vegani nejsou vychrtlíci, kteří nemají, kde brát bílkoviny. Chci ukázat, že veganská strava je plnohodnotná a vhodná i pro sportovce.

– Cítím se lépe ve svém těle
Samozřejmě že mám dny, kdy se cítím jako vypasená prasnice a přijde mi, že na mně není vůbec vidět, že cvičím, ale po letech, kdy jsem se snažila být co nejprůhlednější panenka, která se zlomí, když zafouká, jsem se zamilovala do pocitu síly. Ráda se cítím silná, ráda pozoruji každý nový pidisval na těle a hážu pochybovačné výrazy na každého, kdo o mé síle pochybuje (například chlápek ve fitku, co se mě zeptal, jestli nechci pomoct s 25 kg kotoučem…tsss :D).

– Získala jsem hezčí tvar těla
Konečně mám nějaký zadek (a tak jsou doby, kdy se mi spolužačky smály, že žádný nemám ty tam) a začínám se blížit tvaru postavy, nad kterým denně slintám na instagramu. Je skvělé pozorovat vlastní postavu jak se měsíc po měsíci mění a formuje a začít jí mít opravdu ráda. Obzvláště pokud jste poslední roky strávili tím, že jste před zrcadlem tak akorát brečeli, jak jste tlustí.

– Mám větší sílu
Ráda se cítím samostatná. Jsem ten typ ženské, který si radši zláme nehty, než aby řekl chlapovi o otevření zavařovačky. Navíc v kuchyni tahám velké hrnce plné polévky či přepravky plné zeleniny a ovoce. Síla se mi tak v životě dost hodí.

– Naučila jsem se jíst lépe
Už předtím jsem se snažila jíst zdravě, ale jedla jsem dost jednoduchých sacharidů ve formě müsli a koláčů. Teď jsem je vyměnila za rýži a vločky a navíc přidala na zdravých tucích a bílkovinách. Většina lidí neposiluje jen pro dobrý pocit, ale i pro hezčí tělo – avšak pro to je třeba si hlídat, co jíte. Jinak se můžete v posilovně dřít jak chcete, ale vysněné postavy nedosáhnete.

– Mám lepší držení těla
Na tomto důvodu se snažím hodně pracovat hlavně v posledních týdnech. Celý život se hrbím, nedokážu sedět rovně a ramena stáčím dopředu. Od té doby, co se na to soustředím však vidím znatelné pokroky – chodím více vzpřímeně a mohu sedět rovně bez toho, aby mě po pár minutách začaly bolet záda.

To je tak nějak vše, co mě teď napadá. Samozřejmě je spousta dalších důvodů proč začít posilovat včetně těch zdravotních (víte třeba, že posilováním zvyšujete hustotu kostí a máte zdravější srdce?), tohle jsou mé subjektivní důvody. Jaké jsou ty vaše? 🙂

Tagy : posilování

2 komentáře

  1. Dobrý den.
    Ve vašem videích se zminujete o couchingu. Ráda bych se zeptala na bližší info? Předem.dekuji za odpověď Radka

Zanechte mi zprávu